Hei, mitt navn er Siri Mostad Larsen og jeg er superfornøyd med å ha sommerjobb i NCC!
Jeg er student@ncc, en del av NCCs rekrutteringsprogram for studenter. Som student hos NCC er min hovedoppgave å bistå med ulike arbeidsoppgaver, og tilegne meg kompetanse som jeg vil dra nytte av resten av arbeidslivet. Noe som i praksis betyr at jeg får ta del i den daglige driften på prosjektet og følge med på de mange arbeidene og avklaringene som holder fremdriften oppe døgnet rundt.
Min første sommer jobbet jeg på Sarpsborg bibliotek, og fikk kjennskap til ulike byggrelaterte arbeidsoppgaver, og de to siste årene har jeg jobbet på infrastrukturprosjektet SOS – stasjonstiltak Oslo for Bane NOR.
Totalbrudd i sommermånedene
For å komme i mål med sommerens milepæler, jobbes det i en periode både dag og natt på stasjonen. Slike perioder i jernbanesammenheng refereres til som brudd, fordi da kuttes persontrafikken på jernbanen ut, og godstrafikken reduseres så mye som mulig. Det gjennomføres i tillegg et kortere totalbrudd. Under disse totalbruddene får ingen tog passere skinnene, slik at nødvendig arbeid som krysser skinnegangen kan utføres.
Det er nok mange som kjenner på at det er buss for tog gjennom sommeren, men vit at når det er slike totalbrudd, så jobbes det døgnet rundt, for å utnytte timene best mulig.
Stasjonen på Kolbotn skal totalrenoveres, det bygges om fra tre til to spor, forbedret atkomst til plattform, samt oppgraderes hele anlegget med universell utforming. Stasjonene skal være ferdig ombygget og tilpasset for de nye togene som etter Bane NOR sin plan skal settes i trafikk på strekningene i løpet 2026.
«Sporgrillen» på sommerjobb
I løpet av tiden min her så langt denne sommeren har jeg fått blant annet bistå med landmåling og utsetting av linjer. Bistått riggmann i oppmerking av parkeringsplasser og laminering og skilting, tydelighet er veldig viktig på prosjekt. Jeg har avlastet Ytre miljø-ansvarlig og arbeidet med dokumentasjon og rapportering av støy og vibrasjoner. Jeg har også hjulpet kvalitetsleder med oppfølging av betongprøver på labben vår.
En god arbeidskultur og samhold på prosjektet, er en viktig suksessfaktor. Vi har derfor arrangert “Sporgrillen”, og servert de lekreste burgere og pølser til alle med verneutstyr! Det er lite som slår bedre an blant sultne arbeidsfolk enn lukten av hamburger og smeltet ost, i kombinasjon med sol og godt humør!
Oppsummert er det en 10/10 opplevelse å ha sommerjobb i NCC!